Uczniowski Klub Sportowy

SEKCJA PŁYWACKA

W momencie powstania Uczniowskiego Klubu Sportowego Lokomotywa, w szkoleniu pływackim uczestniczyło dziewięcioro uczniów Szkoły Podstawowej Lokomotywa. Zawodnicy początkowo trenowali 3 razy w tygodniu na obiektach w Gdańsku, Sopocie i Gdyni. Od początku funkcjonowania klubu nasi zawodnicy, z dużym powodzeniem startowali w zawodach rangi powiatowej, wojewódzkiej i ogólnopolskiej, zajmując miejsca w czołówce oraz zdobywając medale.

Współpraca ze Szkołą Lokomotywa, pozwalająca na organizowanie treningów w trakcie lub bezpośrednio po zajęciach lekcyjnych oraz osiągane sukcesy, zachęciły kolejne osoby do uprawiania pływania na poziomie współzawodnictwa sportowego. Zmiana statutu umożliwiła uczniom, którzy zakończyli już edukację w szkole podstawowej, dalsze reprezentowanie UKS Lokomotywa, dała też taką możliwość uczniom z innych trójmiejskich szkół. Po upływie 4 lat, Klub zrzesza 21 zawodników posiadających licencje Polskiego Związku Pływackiego. Rozwój i osiągane sukcesy pozwoliły na nawiązanie współpracy z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Sopocie, przez co uzyskaliśmy dostęp do krytej pływalni w wymiarze pozwalającym na przeprowadzanie codziennych treningów dla najlepszych zawodników w stałej bazie treningowej.

Nasza zawodniczka Zofia Chrzan podczas dwóch ostatnich sezonów, czterokrotnie popłynęła szybciej od Rekordów Polski w jej kategorii wiekowej w stylu klasycznym, a jej rezultaty na dystansie 50m są aktualnie najlepszymi wynikami w Europie w roczniku 2005. Do tych ogromnych sukcesów należy dodać wciąż powiększającą się pulę medali zdobywanych na zawodach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej (Poznań 2017). Na dwóch pierwszych zawodach w sezonie 2017/2018 nasz klub plasował się na pierwszym i drugim miejscu w rankingu wojewódzkim pod względem progresu wynikowego zawodników.

Stały obiekt, w którym możemy trenować, współpraca ze Szkołą Podstawową Lokomotywa i Szkołą Pływania ALICESWIM, oraz pasja naszych zawodników i trenerów to baza, która pozwala planować dalszy rozwój i przyszłość naszego klubu.

Chcesz śledzić działania naszego klubu, polub nas na FB — www.facebook.com/UksLokomotywaSopot

SEKCJA NARCIARSKA

Zajęcia kierowane są dla dzieci w wieku 7 – 13 lat, które jeżdżą samodzielnie na nartach. Celem UKS jest rozwijanie ich techniki jazdy oraz kondycji fizycznej. Treningi składają się z dwóch części. Pierwsza, to trening ogólnorozwojowy w formie zabawy lub trening specjalistyczny mający na celu ćwiczenie umiejętności przydatnych podczas jazdy na nartach, np. utrzymanie równowagi, refleks, koordynacja. Podczas drugiej części uczestnicy ćwiczą pod okiem instruktora na sztucznym stoku narciarskim typu endless indoor ski slope. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów Szkoły Narciarstwa i Snowboardu Paul Ski działającej na stokach naturalnych  w Przywidzu i Paczoskowie. Głównym trenerem UKS jest Marta Parafiniuk – trener narciarstwa alpejskiego II klasy i instruktor narciarstwa PZN. Od 2005 r. zatrudniona w Centrum Sportu Akademickiego Politechniki Gdańskiej, gdzie prowadzi treningi ukierunkowane i specjalistyczne z zawodnikami sekcji narciarskiej, przygotowując ich do startów w Akademickich Mistrzostwach Polski.

SEKCJA SZACHOWA

Zajęcia szachowe dla klas I-III są obowiązkowe i nieodpłatne. Starsi uczniowie mogą rozwijać swoje umiejętności w sekcji szachowej. Nauka gry w szachy sprzyja wszechstronnemu rozwojowi dziecka – kształci pamięć, umiejętność abstrakcyjnego i logicznego myślenia, rozwija wyobraźnię przestrzenną. Dlatego też wpływa na rozwój intelektu, zwiększa aktywność umysłową, rozbudza twórcze zdolności.
Zajęcia z „szachów” zawierają wiele elementów wychowawczych. Uczą odwagi i odpowiedzialności za własne decyzje, cierpliwości, wytrwałości i panowania nad sobą. Szachy uczą pokory gdyż, że nie wszystkie decyzje są słuszne. Efekty gry widać już we wczesnej edukacji dziecka. Objawia się to umiejętnością koncentracji nad zagadnieniem, łatwością zapamiętania szczegółów czy szybkością w dotarciu do prawidłowego rozwiązania problemu. Szachy to nie tylko wyrafinowana rozrywka intelektualna, ale także ogromna inwestycja w umysły naszych dzieci.