„Pies to moje oczy, ale to ja rządzę w tej parze”

Nie dalej jak tydzień temu Lokomotywę odwiedziła, wraz ze swoim psem przewodnikiem, uczestniczka programu „Uczeń niewidomy w mojej szkole” realizowanego przez fundację Vis Maior. Na poprowadzonej przez siebie lekcji dotyczącej osób niewidomych, opowiadała uczniom w jaki sposób bez pomocy wzroku można bezpiecznie poruszać się po mieście, pracować przy komputerze, gotować smaczne potrawy, a nawet uprawiać różne sporty. Dzięki przygotowanym ćwiczeniom, uczestnicy zajęć sprawdzili swój słuch, dotyk i węch, jak również dowiedzieli się jak na co dzień tworzyć oraz używać alfabetu Braille’a. Nie da się ukryć, że największe wrażenie, zaraz po psie przewodniku, zrobił na wszystkich poręczny czytnik kolorów, który po przyłożeniu do ubrania natychmiast podawał odpowiedni kolor. Nie zabrakło również mówiącego telefonu komórkowego oraz opowieści o sprawiającej ogromną przyjemność jeździe na tandemie.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania oraz krótki apel Fundacji Vis Maior, który warto wziąć sobie do serca:

„Zamknij oczy.
Wyobraź sobie, że prowadzi cię pies przewodnik.
Wyobraź sobie, że dajesz psu polecenie „ławka”.
Wyobraź sobie, że pies cię tam prowadzi, siadasz i nagradzasz swojego przewodnika.

Wyobraź sobie, że prowadzi cię pies przewodnik.
Wyobraź sobie, że dajesz psu polecenie „ławka”.
Wyobraź sobie, że pies cię tam prowadzi i nagle zostaje zaczepiony przez „życzliwego” przechodnia.
Przechodzień cmoka albo mówi, albo wyciąga rękę, albo głaszcze, albo wpatruje się w psa…

A pies? Pies jest pełen emocji. Ignorować zaczepiających ludzi to zadanie ponad siły nawet dla psa przewodnika.

A ty? A ty kolejny raz zamiast na ławkę, czy do windy, wpadasz pod nogi obcej osoby.

Otwórz teraz oczy.

Jeśli widzisz niewidomego z psem, odwróć wzrok.”

Autor apelu: Magdalena Czajkowska

vsw_pmvw_video_source: