fbpx

Aktualności

List od Dyrekcji – podsumowanie roku 2014/2015

Sopot, 26. czerwca 2015 r.

Drodzy Rodzice,

Koniec roku szkolnego to nie tylko oczekiwanie na wakacje ale przede wszystkim czas na podsumowania, wnioski, refleksje i plany na przyszłość. Zebraliśmy dla Was najważniejsze informacje tego co udało nam się zrealizować, tego z czego jesteśmy dumni oraz tego co przed nami w roku szkolnym 2015/2016.

Jesteśmy dumni z naszych uczniów i nauczycieli! Kilkudziesięciu laureatów, finalistów olimpiad, konkursów ogólnopolskich, wojewódzkich i powiatowych. Kilkadziesiąt medali złotych, srebrnych i brązowych w zawodach z udziałem dzieci Uczniowskiego Klubu Sportowego Lokomotywa (UKS realizuje program sportowy w sekcji pływackiej, szachowej i narciarskiej). Uczestnictwo w licznych akcjach społecznych i charytatywnych. Wystawienie przedstawienia o powstaniu warszawskim w reżyserii Kacpra Zyzka. Udział naszych młodych aktorów w profesjonalnej sztuce „Mój kolor” – na deskach Teatru Atelier  im. Agnieszki Osieckiej. Zaangażowanie w międzynarodowym projekcie Comenius ze szkołami z Londynu i Madrytu (skype konferencje, listy, quizy, prowadzenie pamiętnika Comisi) i regionalnym projekcie nauczania języka kaszubskiego. Wspaniałe wyniki trzecioklasistów w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów (średnia klasy ponad 80%), ponad 70% świadectw z czerwonym paskiem, wysokie średnie klas IV – V.

W tym roku zorganizowaliśmy Brązową, Białą i Zieloną Szkołę. Mamy za sobą Pasowanie Uczniów, Kiermasz Świąteczny i Festyn Rodzinny w iście kaszubskim stylu.

Zrealizowaliśmy w 100% plany infrastrukturalne szkoły: przestronna sala gimnastyczna w pełni wyposażona w sprzęt sportowy, nowa powierzchnia dla starszych klas, gabinety nauczycielskie, gabinet medyczny, tablice multimedialne w każdej sali lekcyjnej, w pełni wyposażona pracownia komputerowa. Złożyliśmy do tej pory 10 projektów unijnych, gminny, rządowych na łączną kwotę 160.000 tys. zł, dzięki którym doposażyliśmy naszą szkołę w sprzęt dydaktyczny i sportowy. W ramach programów międzynarodowych nauczyciele odwiedzili szkoły w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii, a w lipcu wyjeżdżają na szkolenia na Maltę i do Czech.

Przygotowaliśmy dwie duże konferencje dla rodziców (ponad 400 uczestników), cykl wyjątkowych spotkań Akademii dla Rodziców z udziałem dr Iwony Niedbalskiej. Zorganizowaliśmy sympozjum naukowe nt FAS,  Promocję Słownika Kaszubskiego dr Ludmiły Gołąbek z udziałem gości z kuratorium i Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Nasi nauczyciele zdobyli liczne certyfikaty, w tym Balti, Szkoły Tutorów w Collegium Wratislaviense, a nawet organizowali lokalne konferencje. TE Lokomotywa udzieliła merytorycznego wsparcia szkołom powstałym w Słupsku, Kętrzynie i Tczewie, każdego roku odbywają u nas praktyki nauczyciele z innych placówek.

Lokomotywa cieszy się dużym uznaniem władz miasta i lokalnego środowiska. Współorganizujemy wiele akcji o charakterze patriotycznym (np. Światełka dla Polski, Koncert Pieśni Patriotycznych), kulturalnym i artystycznym (Kolędowanie, Akcja Św. Mikołaja, Młode Atelier) oraz charytatywnym (Bratki dla Hospicjum w Sopocie, Wspieranie Hospicjum w Pucku, akcje dla schronisk, zbieranie funduszy dla indywidualnych osób).

W mijającym roku szkolnym przeprowadziliśmy kilka ewaluacji wewnętrznych, w tym dotyczącą 6-latków w I klasie. Dostosowaliśmy plan lekcji i zajęć dodatkowych tak aby dzieci mogły zdobywać wiedzę i nabywać ważne umiejętności społeczne w spokojnej i radosnej atmosferze. Jesteśmy przekonani, że daliśmy im silne fundamenty na kolejne lata edukacji.

Lokomotywa rozwija się bardzo dynamicznie, jednocześnie od prawie 10 lat stoi wiernie na straży wartości takich jak:  RODZINA, WIARA, EDUKACJA I WYCHOWANIE, OJCZYZNA.  To droga piękna ale też bardzo wymagająca. Rodzice odgrywają najważniejszą i pierwszoplanową rolę w  procesie rozwoju i formacji swoich dzieci, a z chwilą przystąpienia do naszej szkoły zyskują ważnego partnera do pomocy. Wspólnie rozwijamy najlepsze strony dzieci, wydobywamy ich talenty, wspieramy w trudnościach edukacyjnych i wychowawczych, kształtujemy w nich charaktery.

Spójność zasad w środowisku domowym i szkolnym, dobra i życzliwa atmosfera współpracy to optymalny grunt do prawidłowego, harmonijnego rozwoju wszystkich uczniów. Jesteśmy otwarci na Wasze sugestie, pomysły, dobre inicjatywy i wszelkie uwagi dlatego zachęcamy aby od nowego roku angażowali się Państwo aktywnie w prace Rad Rodziców.

Z nowym rokiem szkolnym do Lokomotywy dołączą dwie klasy pierwsze, w sumie 40 nowych uczniów, powitamy również kilku nowych nauczycieli w tym native speaker’a z USA. Niestety są też rozstania –  uczniom i nauczycielom, z którymi się żegnamy życzymy wszystkiego dobrego w nowych szkołach.

Od września 2015 wdrażamy dziennik elektroniczny na wszystkich etapach edukacji. Złożyliśmy kolejny projekt międzynarodowy Erasmus+, w ramach którego nasi uczniowie będą mogli wyjeżdżać do szkół zagranicą – liczymy na kolejne pomyślne rozwiązanie. Planujemy koleją inwestycję – połączenie klatką wewnętrzną parteru i I piętra szkoły.

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy prace przygotowawcze do uruchomienia gimnazjum we wrześniu 2016 r. , które będzie funkcjonowało na II piętrze budynku przy Jana z Kolna 35. Przed nami rekrutacja kadry oraz tworzenie programu wychowawczo-edukacyjnego w ramach Rady Programowej Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa.

W czwartek odbyła się I Gala Sportu Lokomotywy z udziałem Alicji Pęczak i siatkarki PGE Atom Trefla Justyny Łukasik, na której nagrodziliśmy sportowe osiągnięcia naszych uczniów. Potencjał dzieci motywuje nas do dalszych działań na tym polu…. Ale nie tylko na tym. Rozszerzymy działalność teatralną i wokalną Młodego Atelier na terenie naszej szkoły. Mamy nadzieję, że odkryjemy wiele nowych talentów.

To wszystko nie byłoby możliwe bez wyjątkowych, zaangażowanych nauczycieli i rodziców.  Dziękujemy, że jesteście z nami, za zaufanie i wsparcie jakiego nam udzielacie. To dla nas bardzo ważne. Przede wszystkim dziękujemy też Panu Bogu za opiekę i łaskę bez której dzieło Lokomotywy nie byłoby możliwe.

Życzymy wspaniałych, bezpiecznych i rodzinnych wakacji!

Edyta Gronowska, Ludmiła Gołąbek, Beata Piaseczna, Jakub Gorski

vsw_pmvw_video_source:
YouTube
vsw_pmvw_video_id:
vsw_pmvw_video_width:
vsw_pmvw_video_height:
vsw_pmvw_video_caption:
vsw_pmvw_video_autoplay:
0

Zaloguj

Create an account
Facebook
YouTube
Instagram
Share via
Copy link
Powered by Social Snap