150-latek w Lokomotywie

W piątek 6 września zjawił się w szkole niecodzienny gość. Miał prawie 150 lat, 105 cm długości, 60 szerokości i 80 wysokości. Był to… kufer wykonany z drewna bukowego w Białej Podlaskiej podczas zaboru rosyjskiego. Kosztował 40 rubli.

Przetrwał dwa zesłania na Syberię i obie wojny światowe. Przed miesiącem, przetransportowany po renowacji do Gdyni, zagościł w mieszkaniu nauczyciela Lokomotywy, Kacpra Zyzka. Praprababcia jego żony dostała go kiedyś w posagu. Teraz w ramach szkolnych zajęć historii, uczniowie klas I-IV mogli ten eksponat oglądać i dotykać, a także posłuchać o jego niezwykłych dziejach. Poprzez nie, niejako namacalnie zapoznali się z zawiłymi i trudnymi losami naszej ojczyzny. Oby to doświadczenie zachęciło ich do odkrywania kart przeszłości swoich własnych rodzin!

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych wyjątkowych lekcji.

vsw_pmvw_video_source:
vsw_pmvw_video_id: